Popcorn (Patlamış Mısır) Tarihçesi
Tel: 0232 339 98 87 & Mobil: 0532 475 48 18

 

Patlamış mısır(popcorn) binlerce sene önce Amerika'nın yerlileri tarafından bulunmuştur. Tarihin o döneminde, patlamış mısırın(popcorn) patlama sesi 'kötü tanrının çekirdekten çıkarak kaçması' şeklinde yorumlanmakta idi. Amerikalı bilim insanları, patlamış mısırın ilk kez yaklaşık 7000 yıl önce yendiğini ortaya çıkardılar.

Büyük Buhran(Big depression)döneminde (1929 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde başlayan ve 1930'lar boyunca dünyanın büyük bir bölümünde etkisi altına alan büyük ekonomik kriz.) patlamış mısırın poşeti 5-10 cent gibi çok ucuz bir meblağa satılmaktaydı ve böylelikle de popülerleşmekteydi. Diğer tüm ticaret alanları kötüye giderken patlamış mısır sektörü işleri kötüye giden, ekonomik krizin etkisi altında bunalan ve kıvranan çiftçilerin gelir kaynağı haline geldi.II. Dünya Savaşında, şeker bonbon yapımında kullanılan rezerve şekerin azalması ve bulunamaması, patlamış mısırın(popcornun) 3 kat daha fazla tüketilmesine neden oldu. Amerika Birleşik Devletleri'nde en az 6 bölge Dünya'nın patlamış mısır sermayesi olarak görülmektedir.:Bu bölgeler Valparaiso, Indiana; Van Buren, Indiana; Marion, Ohio; Ridgway, Illinois; Schaller, Iowa; ve Kuzey Loupdır. Nebraska. Amerika Birleşik Tarım Bakanlığı'na göre : özel, sadece patlamış mısır(popcorn için darı yani mısır taneciği üretiminin çoğu Nebraska, Indiana ve Texas'ta yapılmaktadır. .

Güney Amerika'da bulunan Peru'nun kuzey bölgelerinde arkeolojik çalışmalarını yürüten araştırma ekibinin ulaştığı yeni bulgular arasında mısır koçanları da yer almıştır. Washington Doğa Tarihi Müzesi'nin görevli bilim insanları M.Ö 4700 yılından kaldığı tespit edilen koçanların un yapımında kullanıldığını iddia ettiler ve bu uzmanlar ayrıca koçanların bulunmasının mısırın o dönemde patlamış mısır(popcorn) olarak da tüketildiğini ortaya koyduğunu belirttiler. Sözkonusu uzmanlardan oluşan araştırma ekibi tarafından bulunan mısır koçanları Güney Amerika'daki en eski mısır örnekleri olarak değerlendirildi.

Mısır tarımının 9000 yıl önce ilk kez Meksika'da yapıldığı ortaya çıkarıldı.

Aynı araştırmalarda,mısırın besin maddesi olarak kullanılmasının, toprak işçiliğinin Güney Amerika'da ortaya çıkmasının öncesine dayandığını bulundu

Mısır Amerika'dan Avrupa'ya, oradan Asya'ya gelmiş bir bitkidir. İspanya, Güney Fransa, İtalya'dan mısır Doğu Akdeniz'e yayılmıştır. 1520- 30 lu yıllarda Suriye, Lübnan ve Mısır'da mısır ekimi başlamıştı. 1540 yılında yazar Ruellus, "Mısır, Fransa'ya atalarımız tarafından İran'dan getirildi," diye yazmıştır. Bir Alman seyyaha göre de Fırat ovaları mısır tarlalarıyla kaplıydı.

Sonraki yüzyılda Balkanlar'a yayıldı ve Romanya'ya 1650'de Şerban Kantakuzin tarafından getirildi. İspanya'dan Toulouse'a girmesi de 1639 yılını bulmuştu. Fransa'da yaygınlaşması 1700'lerde, Avrupa'da tanınması 1800'lü yıllarda oldu.

Kızılderililer patlamış mısır yiyor ve amulet olarak boyunlarına takmakta idiler. Amerika'nın keşfinden itibaren patlamış mısır beyazlarca da yenildi. Efsaneye göre, 1621'de Şükran Günü'nde hristyan hacılar da patlamış mısır yemişler,torbalarda patlatılmış mısır(popcorn) getirmişlerdi.

Mısırın patlaması için nem oranının yüzde 12'inin altına düşmemesi gerekmektedir ve her mısır cinsi patlamaz. İlk mısır patlatma aletleri 1880'li yıllarda yapıldı. 1907'de elektrikli popcorn makinesi üretildi. Patlamış mısır önce sinemalarda, 1950'lerden sonra televizyonun yaygınlaşmasıyla evlerde çok popüler bir çerez oldu.

1952 yılında tarım mühendisleri patlama oranı yüksek ve patlayınca daha çok açılan melez bir tür geliştirince patlamış mısır sektöründe bu tür egemen oldu.

Anadolu'da mısır yakın döneme kadar buğdayın yerine geçtiği Doğu Karadeniz'den başlayarak Doğu Anadolu'da lazut, Osmanlıcada Doğu Avrupa ve Balkanlardaki gibi kokoroz adını almıştır.

Türkiye'de patlamış mısıra halk ağızlarında birçok ad verilmektedir. Yalnız Trabzon örnekleri aktarılırsa, Beşikdüzü'nde paspanika, İskenderli'de kastanbura, Maçka'da tavuk ve çadu, Arsin'de çırçıt mısır, Of'da spanukas, Of-Kellai'de fiska denir. Ülkemizde son yıllarda patlamış mısır adı yerine İngilizce adı popcorn yaygın olarak kullanılmaktadır. Tüm dillerde(İngilizce,Almanca, İspanyolca vb ) popcorn adı kulanılmakta ve patlamış mısır bu ad( popcorn) ile bilinmektedir.