Popcorn Makineleri ve Kullanım Alanları
Tel: 0232 339 98 87 & Mobil: 0532 475 48 18

 

Popcorn Makinelerinin(mısır patlatma makineleri) ticari anlamda çok geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır. Sinemalar başta olmak üzere kafeler, oteller,catering firmaları,avmler, organizasyon firmaları, pazaryerleri, seyyar olarak sokakta, sahil yürüme yolları,okul kantinleri, tatil köyleri, beach clublar,marketler,fast food işletmeleri, tekel bayileri, kuruyemişçiler,tiyatrolar,unlu mamuller, fuar standı açan firmalar mısır patlatma makinelerini ticari anlamda kullanan aktörlerin başlıcalarıdır. Bunun dışında popcorn makineleri(patlamış mısır makineleri) tekstil dükkanları, mobilya mağazası showroomları, sitelerin havuzbaşları vb yerlerde bile kullanılabilecek, müşteri çekmede etkili dekoratif cihazlardır.

Özellikle Amerika'da ve Avrupa'da birçok dükkan sadece patlamış mısır satarak yüzbinlerce dolar cirolara ulaşabilmektedir. Patlamış mısır satan zincir markalar vardır. Avrupa'da da keza popcorn makinelerinin ticari kulanımı çok yaygındır. Dünyaca ünlü firmalar her ne ürün tanıtımı olursa , müşteri çekmek adına fuarlarda, organizasyonlarda ,lansmanlarda popcorn makinesi kullanabilmektedir. Sinema tadında patlamış mısır yemek için evlerine profesyonel popcorn makinesi alan zengin aileler de bulunmaktadır.

Amerika ve Avrupa'da tuzlu olarak tüketiminin yanında patlamış mısır tüketiminin şekerli, karamelli, peynirli, baharatlı vb çok çeşitli aromalarda da tüketimi yaygındır.Patlamış mısır ülkemiz Türkiye'de yaygın olarak hala tuzlu olarak tüketilmektedir.

Mısır evlerde ateş üzerinde ve yağ içinde tencerelerde patlatılır. Evde film izlerken, maç seyrederken, dost sohnetlerinde, yemekten sonra atıştırmalık olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır ve lezzet olarak dünyanın her bölgesinde çok sevilmektedir..Ticari amaçla patlamış mısır(popcorn) üretmek için ise özel mısır patlatma cihazları kullanılır.Ev tipi mısır patlatma cihazları(popcorn makineleri) ticari kullanım için ideal değildir. Çünkü ev tipi mısır patlatma makinelerinin(popcorn makineleri) rezistansları birkaç patlatmadan sonra uzun süre bekletilmelidir aksi takdirde arıza yapacaktır. Bunun için uzun süreli , ticari ve devamlı kullanım için profesyonel tipte popcorn makineleri(patlamış mısır cihazı) kullanılmalıdır. Dünyada teknolojik gelişmelerle birlikte,saatlik 1kg, saatlik 2kg,saatlik 4kg ve saatlik 10kg ve üstü üretim kapasite sahip çok çeşitli popcorn makineleri bulunmaktadır. 10kg ve üstü mısır patlatan popcorn makineleri, çok büyük sinemalar veya poşetleme yaparak toptan patlamış mısır dağıtımı yapanlar tarafından kullanılmaktadır.

Dünyada ilk popcorn makinası (mısır patlatma cihazı) ABD'nin Şikago kentinde 1885yılında Charles Cretors tarafından icat edilmiştir. Cretors kurucusunun adını taşıyan, şu anda Amerikada popcorn makineleri üretimi yapan büyük bir firmadır.1912 yılından beri patlamış mısır ABD'de sinema ve spor salonlarının vazgeçilmez çerezi haline gelmiştir. Patlamış mısırın , dünyada her geçen yıl tüketimi hızla artmaktadır Ülkemizde de popcorn (patlamış mısır) ve profesyonel popcorn makinelerinin kullanımı 80li yıllardan sonra sinemaların yaygınlaşması ile olmuştur. Hizmet ve eğlence sektörünün son yirmi yılda gelişmesi ile popcorn makinelerinin kullanımı ülkemizde çok daha artmıştır.