Pamuk Şeker Makinesi Alırken Dikkat Edilecek Hususlar
Tel: 0232 339 98 87 & Mobil: 0532 475 48 18

 

Pamuk şeker makinesi alırken önem vermeniz gereken ilk konu pamuk şekeri makinenizi nerede kullanacağınızdır. Çünkü pamuk şeker makinenizi nerede kullanacağınıza göre , kullanacağınız pamuk şeker makinesi çeşidini seçmeniz gerekir. Eski zamanlarda teknoloji henüz gelişmemiş iken gazlı çalışan ve pedalle çevrilen pamuk şeker makineleri vardı. Günümüzde ise teknolojik gelişmeler ile birlikte pamuk şeker makinesi çeşitleri artmış, eski tip pedalli makinelerin yerini , farklı modellerde makineler almıştır. Artık seyyar kullanımlarda,gazlı makinelerde pamuk şeker makinesi başlığı pedal vasıtası ile değil, 12Voltluk akü ile döndürülmektedir. Piyasada,bu tip gazlı pamuk şeker makinelerine(tüp ile çalışan pamuk şekeri makinaları) ek olarak, hem ısıtmayı elektrik ile yapan, hem pamuk şeker makinesinin başlığını elektrikle döndüren, sadece şehir şebekesinden gelen elektrik(220V50Hz) ile çalışan elektrikli pamuk şeker makineleri vardır. Pamuk şeker makinesi(pamuk helva makinesi) seçerken gazlı pamuk şeker makinesi mi alacaksınız, elektrikle çalışan pamuk şeker makinesi mi alacaksınız sorusuna pamuk şeker makinesini nerede kullanacağınız ışık tutacaktır.Pamuk şeker makinesini(pamuk helva makinası) evde veya şehir şebekesinden gelen elektriğe ulaşabileceğiniz bir yerde(evde,dükkanda, otelde, düğün salonunda vb) kullanacaksanız tercih etmeniz gereken pamuk şeker makinesi elektriklidir.Eğer pamuk şeker makinesini mesire yeri, festival, konser alanı, piknik yerleri gibi elektriğe ulaşma imkanı olmayan yerlerde kullanacaksanız seçeceğiniz pamuk şeker makinesi gazlı pamuk şeker makineleri olmalıdır. Eğer pamuk şeker yaprken bazen elektriğe ulaşabilecek, bazen de ulaşmayacak şekilde, pamuk şeker makinesini hem sabit hem seyyar olarak kullanmak istiyorsanız, gazlı pamuk şeker makinesi seçilmelidir. Çünkü gazlı pamuk şeker makinesinin başlığı evde( veya dükkanda) hem elektrik ile döndürülebilir , dışarıda ise akü ile döndürülebilir.

Pamuk şeker makinesini nerede kullanacağınızın yanında pamuk şeker makinesinde dikkat etmeniz gereken hususlardan bir tanesi de pamuk şeker makinesinin sahip olduğu pamuk şeker üretme kapasitesi, diğer bir deyişle saatlik bazda üretebileceği pamuk şeker adetidir. Eğer ek gelir için, evde günlük 30-40 adet pamuk şeker yapıp satmayı planlıyorsanız elbette sizin ihtiyacınız olan çok yüksek kapasiteli bir makine değildir. Zira pamuk şeker makinesinde artan kapasite ile birlikte, makinelenin sahip olduğu motor gücü ve rezistans gücü artmaktadır. Bu tipte pamuk şeker makinesi daha fazla elektrik tüketimi yapacak, üreteceğiniz pamuk şekerinin birim maliyeti de daha yüksek olacak demektir. Pamuk şeker makinesi ile bu şekilde pamuk şeker satmayı planlayan girişimciler için en ideal model elektrikli tezgahüstü pamuk şeker makinesi olacaktır. Elektrikli tezgahüstü pamuk şeker makinesi en uygun fiyatlı pamuk şeker makinesi modelidir.

Aynı şekilde pamuk şeker makinesini bir otelde kullanacaksanız, günde az adet ancak çok karlı bir şekilde satış yapmayı plannlıyorsanız, o zaman yine çok yüksek kapasiteli bir pamuk şeker makinesine ihtiyacınız yoktur. Otel kullanımları için de pamuk şeker makinesinin elektrikli modellerini tercih etmeniz daha uygun olacaktır. Otellerde elektrikli tezgahüstü model tercih edilebileceği gibi, lüks otel konseptinde çalışan oteller genelde tekerlekli elektrikli pamuk şeker makinalarını tercih etmektedirler. Çünkü lüks oteller, elektrikli pamuk şeker makinelerinin kullanılabileceği farklı kullanım alanlarına sahiptir. Büyük ve lüks konsepte çalışan otellerde pamuk şeker makineleri, çocuk klüplerinde(kids club), genelde öğleden sonra akşam yemeğine kadar geçen zamanda atıştırmalık hizmeti sunan havuzbaşı veya deniz kıyısı snack barlarında pamuk şeker makineleri kullanılmaktadır. Bunların yanında pamuk şeker makineleri otel girişinde müşteri karşılama esnasında çocuklara ikram vermek için, ya da akşam animasyon alanlarında, anfi tiyatro girişlerinde, loby barlarda da kullanılabilmektedir. Bu nedenle büyük otellerde pamuk şeker makinesi bir alandan diğer alana taşınarak kullanılacağından, pamuk şeker makinesinin tekerlekli elektrikli olanları tercih edilmektedir.

Pamuk şeker makinesi alacak bir organizasyon firması iseniz, pamuk şeker makinelerinde elektrikli olanları tercih etmeniz gerekecektir. Çünkü kurumsal firma organizasyonlarında kurumsal firmalar organizasyon firmalarından pamuk şeker makinelerinin elektrikli olmasını talep eder. Çoğu kurumsal firma,organizasyon firmalarından etkinliklerde pamuk şeker makinelerinin fanuslu olmasını talep etmektedir. Büyük organizasyon firmaları , bazı özel günlerde( özellikle Ramazan bayramı, 23 Nisan vb)aynı günde aynı saatlerde birkaç etkinliğe birden katılırlar. O yüzden büyük organizasyon firmaları müşteri kaçırmamak için depolarında en az birkaç tane pamuk şeker makinesi bulundurmaktadırlar. Deposunda 20 adet pamuk şeker makinesi tutan büyük organizasyon firmaları bulunmaktadır. Her organizasyon(doğumgünü, açılış, havai fişek gösterisi,düğün, anaokulu etkinliği,firma kokteyleri,market ve mağaza indirim günleri, piknik etkinliği, dini ve milli bayramlar etkinlikleri vb) farklı tipte pamuk şeker makinesi gerektirdiğinden, organizasyon firmaları genelde fanuslu olmak üzere hem elektrikli tezgahüstü pamuk şeker makinesi hem de elektrikli arabalı pamuk şeker makinesi almaktadırlar.Organizasyon firmaları için pamuk şeker makinesinin uygun fiyatlı ve ekonomik olması çok önemlidir. Organizasyon firmaları da çok yüksek kapasiteli pamuk şeker makinelerini tercih etmezler. Çünkü kendileri için hem pamuk şeker makinesinin üreteceği pamuk şekerinin birim maliyeti çok önemlidir hem de etkinliğe katılan müşterileri eğlendirerek mutlu etmek önemlidir. Örnek olarak , kurumsal bir firma ile 5 saat sürecek bir açılışta ya da kokteylde 200 adet pamuk şeker dağıtmak üzere anlaşan bir organizasyon firmasını düşünelim. Bu durumda çok yüksek kapasiteli bir pamuk şeker makinesi(örneğin saatte 500 adet) 5 saatte çıkarması gereken ve müşterileri eğlendirmesi gerekirken yarım saat dolmadan bu işi yapacaktır ve gereksiz bir atıl kapasite olacaktır. Halbuki bu tarz bir organizasyonda saatlik 60-75 adetlik bir kapasite en ideal olanıdır. Böylelikle hem müşterilere pamuk şekerler daha uzun sürede ve daha sıcak ve taze bir şekilde sunulabilir. Ve müşteriler pamuk şeker makinenizden aldıkları pamuk şekerden daha memnun olurlar.

Çok yüksek kapasiteli bir pamuk şeker makinesini, pamuk şekerini çok büyük adetlerde ambalajlayarak araçlarla toptan dağıtımını(şehiriçi ve şehirdışı zincir marketlere, unlu mamullere, şekerleme dükkanlarına, bakkallara toptan gıda dağıtımı) yapacaksanız tercih etmelisiniz. Çok büyük adetlerde pamuk şeker üretimi ve dağıtımı pamuk şekerinin ambalajlı olarak, erimeden ,nemlenmeden,ıslanmadan, bozulmadan muhafazası çok zor olduğu için ve firesi çok olduğu için çok dikkatli girilmesi gereken bir iş modelidir.. Bu tarz pamuk şeker dağıtımının zorluklarından bir tanesi de, alıcıların tahsilatta pamuk şeker satıcılarına yaşattığı sorunlardır. Sektörde,satılmayan pamuk şekerlerin üretici tarafından geriye bedelsiz alınması da iş modelinin ticari zorluğunu arttırmaktadır.. Bu tarz büyük bir pamuk şeker üretimi ve dağıtımında, saatte 60-75 adetlik bir pamuk şeker makinesi kapasitesi uygun değildir. Bu kapasite daha küçük imalathanelere uyabilir. Pamuk şeker makinesinin kapasitesinin önemine dair verilebilecek matematiksel bir örnek de şu şekide olacaktır. Saatlik kapasitesi 400 adet olan pahalı bir pamuk şeker makinası aldığınızı düşünelim . Bu pamuk şeker makinesini günde sadece 5 saat çalıştırdığınızda , günlük toplam 2000 adet pamuk şekeri elde edersiniz. Haftada 6 gün pamuk şekeri üretip, bir gün dinlenildiği düşünülürse, haftada 12bin adet ,ayda 48 bin adet pamuk şekerine ulaşılacaktır. 48 bin rakamı Türkiye’de bulunan çoğu ilçenin toplam nüfüsundan çok daha fazladır. Bu kadar çok pamuk şeker satılabilecek bir pazar bulunabilecek midir? Büyük çaplı pamuk şeker üretimi(pamuk helva üretimi) ve dağıtımı işine girerken bu soruya cevap bulmak önem arzeder.

Pamuk şeker makinesi alırken dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan bir tanesi de pamuk şeker makinesinin fiyatı diğer bir deyişle pamuk şeker makinesinin maliyetidir. Çünkü uygun bir fiyata aldığınız pamuk şekeri makinesinde, pamuk şeker makinesini amortisman süresi ve para kazanıp kara geçme süresi çok daha kısadır Profesyonel ve ticari olarak kullanılabilecek, pamuk şeker makinelerini(pamuk helva makineleri) 1000TLden 15000 TLye kadar fiyat aralığında serbest piyasada bulabilirsiniz. Pamuk şeker makinesinin fiyatının pahalı olması, en kaliteli , en iyi makine olduğu anlamına gelmez. Fiyatı en pahalı olan pamuk şeker makinesi, sizin ihtiyacınıza , kullanım alanınıza uygun değil ise sizin için en kötü pamuk şeker makinesi de olabilir. Pamuk şeker makinesi satan firmanın büyük bir firma olması , sözkonusu firmanın pamuk şeker makinesi satış adetlerinin yüksek olması, daha az kara razı olması da size pamuk şeker makinelerini diğer firmalara göre daha uygun fiyata sağlanmasına yol açıyor olabilir. Aynı pamuk şeker makinesinin(pamuk helva makinasının) farklı illerde, satış fiyatlarının birkaç kat farklı olduğunu bile görmek mümkündür. Bazen pahalı,kapasitesi yüksek bir makine, kullanım yeri,kapasitesi sizin ihtiyaçlarınıza uygun değilse, en uygun fiyatlı makineden daha randımansız olabilir.Lüks, hızlı spor bir otomobil en pahalı araba modeli olsa da tarlada çiftçilikle uğraşan birisi için en kötü otomobil tercihi olabilir. Çünkü alçak olduğu için tarlada ve taşlı yollarda zarar görür. Ve yakıt tüketimi fazladır. Aynı mantığı alacağınız pamuk şeker makinesinde de yürütebilirsiniz.Örnek vermek gerekirse,pamuk şeker makinesi ile ayda 500TL lik kar ya da ek gelir elde edebilecek bir satış potansiyeliniz olduğunuzu düşünürseniz. 1000TL civarında bir pamuk şeker makinesi ile pamuk şeker makinesini amorte etme süreniz 2 ayı geçecektir. Bu satış potansiyeli ile pamuk şeker makinesini 5000TLye almış olsanız ise pamuk şeker makinesini amorte etme süreniz 10 ayı bulacaktır.Bu durumda neredeyse 1 yılda ancak koyduğunuz parayı geri almış olacaksınız. Bu durumda, 10 ay pamuk şeker makinenizle pamuk şeker üretip satmak için büyük emek verecek, ancak karşılığını da uzun süre alamayacaksınız.Uzun süre para biriktirerek pahalıya aldığınız pamuk şeker makinesi sizin için en kötü pamuk şeker makinesi olacaktır. Pamuk şeker makinesi ile pamuk şeker satma işini tutturamadığınız , zevk almadığınız durumda makinenizi satma düşüncesine girme ihtimali ortaya çıkacaktır. İkinci el pamuk şeker makineleri genelde sıfır pamuk şeker makine fiyatlarının yarısı civarındadır.Pahalıya aldığınız pamuk şeker makinesini ikinci elde hem satarken daha çok zorlanacak, hem de satmak istediğinizde maddi kaybınız da daha çok olacaktır. Bir diğer konu da pahalı olan bir pamuk şeker makinesinin yedek parçaları da daha pahalı olacaktır.

Bu nedenle,pamuk şeker makinesi alırken de, her ticari makine alırken olduğu gibi fiyat en temel dikkat edilecek hususlardandır.

Pamuk şeker makinesi alırken dikkat edilecek bir nokta da pamuk şekeri makinasının sahip olduğu görselliktir. Pamuk şeker makinesinin parlak krom tepsisinin olması, alüminyum veya plastik bir tepsiye göre çok daha görsellik sağlar. Pamuk şeker makinesinin , pamuk şeker makinesi fanusuna sahip olması pamuk şeker makinesinin görselliğini çok arttıracaktır. Pamuk şeker makinesi fanusu, üreteceğiniz pamuk şekerleri hem tozdan, kirden, rüzgardan koruyacaktır hem de pamuk şeker makinesinin fanusunun üstüne renkli stickerlarla ‘ pamuk şeker ‘ yazma imkanı sağlayacaktır. Bu tarz görseller pamuk şeker makinenize daha çok müşteri çekecektir. Pamuk şeker fanusları genelde plexiglass malzemeden üretilmektedir. Plexiglass malzemeden olması pamuk şeker makinesi fanusuna şeffaflık verir ve pamuk şeker üretiminin müşteriler tarafından izlenmesini çekici kılar.Pamuk şeker makinesi fanuslarının bir diğer faydası da müşterilerin(çocukların) elini üretim alanına sokmasının önünde bariyer olması ve koruyuculuk sağlamasıdır. Pamuk şekeri fanuslarındaki, bombeli yuvarlak şekilin verilmesi,çok teferruatlı ve pahalı kalıp yatırımı gerektiren bir ısıl işlemdir. Pamuk şekeri fanusu üretimi,çok nadir firmanın yapabildiği,spesifik bir iştir.O nedenle birim plexiglass pamuk şeker fanusu fiyatları tahmin edilenden genelde pahalıdır. Pamuk şeker makinelerinin tekerlekli, daha büyük ve arabalı olması makinenin görünürlüğünü arttıran bir faktördür. Arabalı pamuk şeker makinelerimizde ön kısmında yer alan malzeme koyma çekmecesine, pamuk şeker yapımında kullanacağınız toz şekeri, pamuk şeker koyma ölçeğini ve pamuk şeker çubuklarınızı koyabilirsiniz. Bu da pamuk şekeri makinası(pamuk helva makinası) ve çevresinin daha düzenli , derli toplu olmasını sağlayacak, pamuk şeker makinesinin daha güzel ve steril görünmesini sağlayacaktır.. Pamuk şeker makinesinin başında sürekli bir kişinin bulunması, pamuk şeker makinesinin başında bulunan kişinin önlüklü,eldivenli olması ve pamuk şekeri pamuk şekeri çubuğuna saran kişinin,temiz bir şeker koyma ölçeği kullanması, ilgi çekici ve temiz kıyafetleri olması pamuk şeker satış adetlerine tahminin çok ötesinde olumlu yansıyacaktır. Ebeveynler, özellikle anneler çocuklarına temiz ve steril olduklarına inandıkları yerden daha çok pamuk şeker almaktadırlar. Bir anne, temiz görünmeyen bir yerden(pamuk şeker makinesinden),çocuğunun sağlığını bozacak endişesi ile pamuk şekeri almaktan sakınacaktır.

Aynı otelde aynı doluluk oranında farklı 2 sezonda yapılan gözlem ve deneylerde, arabalı , fanuslu, stickerlarla süslenmiş, etrafında görselliği arttırıcı pamuk şeker resimleri olan , temizliğine özen gösterilen pamuk şeker makinelerinde , pamukşeker satışlarının , görselliği az olan, göreli temizliği az olan pamuk şeker makinelerine göre %65 daha fazla olduğu görülmüştür.

Pamuk şeker makineleri ile son yıllarda popüler olan bir pamuk şeker yapma trendi bulunmaktadır. Bu da el becerisi katarak çiçek vb desenler vererek pamuk şeker üretmektir. Çiçek desenli pamuk şeker üretmek isteniyorsa, pamuk şeker makinesinin özel ölçekli ve pamuk şeker makinesi başlığının üstten atmalı olması gerekmektedir.

Pamuk şeker makinesi alırken dikkat edilecek konulardan bir diğeri de, alacağınız pamuk şeker makinesinin modeli, markası, üretim yeri, üretim yeri, fiyatı,tipi ne olursa olsun,pamuk şeker makinesinin yedek parçalarının ihtiyaç duyduğunuzda bulunabilmesidir. Her marka, model ve tipte makine veya cihaz gibi pamuk şeker makinelerinin de parçaları zamanla eskiyecektir, yıpranacaktır. Hatta yanlışlıkla pamuk şeker makinenizi belki çarpacak, düşürecek ve bir parçasının kazara kırılmasına sebebiyet vereceksiniz. Bu durumda pamuk şeker makinesinin parçalarını size zamanında temin edebilecek bir firma ile muhatap olmanız gerekmektedir. Pamuk şekeri makinesi sektöründe , küçük ve ucuz bir parçası olmadığı için bozuk olan, tamir edilemeyen binler ile ifade edilebilecek adette atıl pamuk şekeri makinesi vardır. Bunun başlıca sebebi, pamuk şeker makinesi sektörüne bir iki yıl girip çıkan, merdivenaltı pamuk şeker makinesi üretenler veya bir kereye mahsus para kazanmak için,pamuk şekeri makinasını bilmeyen kişilerin pamuk şeker makinesi getirtip satmasıdır. Bu tarzda firma veya şahıslardan pamuk şeker makinesi almamanızı tavsiye ederiz. Pamuk şeker makinenizi uzun yıllardır sektörde olan, geniş bir pamuk şeker makinesi müşteri portföyü ve pamuk şeker makinesi kullanıcı referans listesi olan , size uzun yıllar sonra bile pamuk şeker makinesinin parçalarını tedarik edebilecek, pamuk şeker makinelerinin size imzalı ve kaşeli fatura ve garanti belgesini sağlayabilecek bir firmadan almanızı tavsiye ederiz. Günümüz teknolojik gelişmeleri, özellikle sosyal medya ve internet(firmanın facebooktaki beğeni sayısı,firmanın web sayfası içeriği,firmanın büyüklüğü ve güçlü finansal yapısı,firmanın pazarda bilinirliği, google sayfalarında önde yer alması) size pamuk şekeri makinesi almadan önce yapacağınız araştırmalarınızda gerekli doğru bilgileri sağlayacaktır. Bazı pamuk şekeri makinesi satıcılarının satacağınız pamuk şekeri adedi konusunda ve yapacağınız karlar konusunda sizlere hayali, büyük rakamlar sunması, kendi pamuk şeker makinelerini gereğinden fazla övmesi, başka firmaların pamuk şeker makinelerini kötülemesi, sizlere güven verici süslü sözler söylemesi sizleri yanıltmamalıdır. Pamuk şekeri , ekmek, peynir , su gibi bir kişinin hergün tüketeceği temel bir gıda maddesi değildir. Pamuk şekeri makinelerinizle üreteceğiniz pamuk şekeri çok sevilen, başlıca müşterisi çocuklar olan bir eğlence gıdasıdır.Pamuk şekeri makinesi alırken, en doğru karara yapacağınız detaylı ön araştırmalar ile ulaşacaksınız.

Yukarıda özetlenmeye çalışılan tüm bu konulara dikkat ederek pamuk şeker makinesi aldıktan sonra da gerek tüketici ve müşteri sağlığı için gerekse de , pamuk şeker makinesinin daha verimli ve randımanlı çalışması için pamuk şeker makinenizin günlük detaylı temizliği asla aksatılmadan, büyük özen gösterilerek yapılmalıdır.